• podstawa programowa wych. przedszk.

        • Nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego

          W Dzienniku Ustaw z dnia 24 lutego 2017 ukazało się Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego. 

          Nowa podstawa programowa obowiązuje od 1 września 2017 r. w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. 


          TEKST PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:

          Podstawa_programowa_wychowaniaq_przedszkolnego.pdf


          Zapraszamy do zapoznania się z w/w dokumentem oraz najważniejszymi fragmentami dotyczącymi warunków i sposobu realizacji podstawy programowej:
           

          1. (…) nauczyciele organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka. Wykorzystują do tego każdą sytuację i moment pobytu dziecka w przedszkolu, czyli tzw. zajęcia kierowane i niekierowane. (…) Bardzo ważna jest samodzielna zabawa.

          2. (…) spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa, zarówno w budynku przedszkola, jak i na świeżym powietrzu. Naturalna zabawa dziecka wiąże się z doskonaleniem motoryki i zaspokojeniem potrzeby ruchu (…)

          3. Sytuacje edukacyjne wywołane np. oczekiwaniem poznania liter skutkują zabawami w ich rozpoznawaniu. Jeżeli dzieci w sposób naturalny są zainteresowane zabawami prowadzącymi do ćwiczeń czynności złożonych, takich jak liczenie, czytanie, a nawet pisanie, nauczyciel przygotowuje dzieci do wykonywania tychże czynności zgodnie z fizjologią i naturą pojawiania się tychże procesów.

          (…)

          8. Pobyt w przedszkolu jest czasem wypełnionym zabawą, która pod okiem specjalistów tworzy pole doświadczeń rozwojowych budujących dojrzałość szkolną. (…) Szczególne znaczenie dla budowy dojrzałości szkolnej mają zajęcia rytmiki, które powinny być prowadzone w każdej grupie wiekowej oraz gimnastyki, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń zapobiegających wadom postawy.

          (…)

          10. Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym powinno (…) odbywać się przede wszystkim w formie zabawy. Może to zostać zrealizowane m.in. poprzez kierowanie do dzieci bardzo prostych poleceń w języku obcym w toku różnych zajęć i zabaw, wspólną lekturę książeczek dla dzieci w języku obcym, włączanie do zajęć rymowanek, prostych wierszyków, piosenek oraz materiałów audiowizualnych w języku obcym.

          (…)

          12. Elementem przestrzeni są także zabawki i pomoce dydaktyczne wykorzystywane w motywowaniu dzieci do podejmowania samodzielnego działania, odkrywania zjawisk oraz zachodzących procesów, utrwalania zdobytej wiedzy i umiejętności, inspirowania do prowadzenia własnych eksperymentów. Istotne jest, aby każde dziecko miało możliwość korzystania z nich bez nieuzasadnionych ograniczeń czasowych.

           

    • Kontakty

      • Przedszkole Nr 6 "Pszczółka Maja"
      • tel:614361355 tel/fax:616402420
      • 62-300 Września, ul.Zielonogórska 17 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych