• Klucz do uczenia się wg L. Wygotskiego

        •  "KLUCZ DO UCZENIA SIĘ"
          PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO WG LWA WYGOTSKIEGO
          ( W GRUPACH DZIECI 3, 4, 5 i 6- LETNICH)

                                                
          O PROGRAMIE...

          Program "Klucz do uczenia się" to unikalny program edukacyjny opracowany w oparciu o pomysły, których autorem jest Lew Wygotsky. Dodatkowo, do programu dodano także pomysły, które powstały w oparciu o najnowsze wyniki prowadzonych na całym świecie badań nad procesem uczenia się dzieci.

          Sercem programu jest myślenie symboliczne, czyli zdolność dziecka do interpretowania symboli.

          Badania pokazują, że dzieci, które rozwijają zdolność myślenia symbolicznego od najmłodszych lat, z czasem rozwijają w sobie różne talenty. Dzięki wczesnej umiejętności interpretowania symboli dzieci uczą się płynnie czytać, są dobre w matematyce, odczytują zapis nutowy i uzyskują ponadprzeciętne wyniki, jeśli chodzi o kreatywne podejście i umiejętności.

          Program "Klucz do uczenia się" różni się od pozostałych programów, ponieważ najważniejszym celem staje się zdobycie narzędzi umożliwiających postęp, a nie konkretny cel edukacyjny - istotnie jest "jak", a nie "co". Dzięki temu programowi dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności, lecz uczą się także, jak wiedzę zdobywać. 
                                    


          CZYM SĄ UMIEJĘTNOŚCI UCZENIA SIĘ?

           

          Program "Klucz do uczenia się" rozwija umiejętności poznawcze dzieci, czyli ich umiejętność zdobywania wiedzy.

          Czym są zdolności?

          Jeśli dziecko umie myśleć lepiej od innych, szybko uczy się nowych rzeczy, zaskakuje nas swoimi osiągnięciami w czytaniu i zdolnościami matematycznymi, mówimy wówczas, że dziecko ma talent, lub że jest uzdolnione. Jeśli dziecko lubi grać na instrumentach muzycznych, lubi śpiewać i ma poczucie rytmu, myślimy, że ma zdolności muzyczne. Gdy dziecko zaskakuje nas dojrzałością swych rysunków, myślimy, że ma zdolności artystyczne.

          W ten właśnie sposób postrzegamy zdolności.

          Jakie zdolności gwarantują dziecku odniesienie sukcesu w zdobywaniu wiedzy?

          Umiejętności to te uniwersalne "zdolności myślowe" wspólne dla wszystkich ludzi, które umożliwiają odniesienie sukcesu w dowolnych przedsięwzięciach. Dziecko może doskonale się rozwinąć i nabyć wszechstronne umiejętności dzięki wykorzystywaniu narzędzi kulturowych (znaków, symboli, planów, tekstu, map, formuł, języka), które są dla dziecka nie tylko poszczególnymi, osobnymi umiejętnościami, ale które dziecko przyswaja podczas wykonywania czynności w celu uzyskania zamierzonego celu.

          Program "Klucz do uczenia się" różni się od innych, gdyż głównym punktem jest rozwinięcie zdolności poznawczych, a nie nauczenie konkretnych umiejętności. Należy się skupić nie tylko na umiejętnościach i wiedzy, jaką dziecko ma zdobyć, gdy ma 3, 4, 5 lat.

                                 
          "KLUCZ DO UCZENIA SIĘ" - CELE PROGRAMU...

           

          W trakcie sesji każde dziecko rozwija w sobie nawyk zastanawiania się, gotowości do planowania, dzielenia się informacjami i współpracy, wyjaśniania swojego punktu widzenia i zrozumienia, że inni mogą mieć inne opinie. Dzieci są w stanie rozwiązywać problemy, myśleć w kategoriach przyczyn i skutków i radzić sobie lepiej z niepewnością.

          Dzieci poddawane oddziaływaniom programu mają we krwi zastanawianie się przed podjęciem działania. Wiedzą, jak zadawać pytania, które pomogą im w zrozumieniu zagadnienia i są gotowe zrobić wysiłek, aby sprostać wyzwaniu. Potrafią rozwiązywać konflikty w sposób polubowny, są w stanie rozpoznawać uczucia swoje i innych osób. Cechuje je tolerancja i szacunek dla innych. Innymi słowy, są to dzieci myślące.

          Dzieci takie zdobywają umiejętności dziecka, które można określić jako wyjątkowe, rozwijając wysokie poczucie własnej wartości i pewność siebie. Później w swoim normalnym szkolnym życiu dzieci takie szybko zdobywają wiedzę, gdyż potrafią organizować swoją naukę.


          W PRACY Z DZIEĆMI 3,4,5 i 6- LETNIMI WYKORZYSTUJEMY MODUŁY TEMATYCZNE PROGRAMU TJ.:

          GRY ROZWIJAJĄCE... 
                                                                                                                                                                                           Ten program oferuje zorganizowane ćwiczenia, które zachęcają małe dzieci do rozwijania i wyrażania uczuć i pomysłów o świecie w różnorodnych kontekstach. Obejmuje to oglądanie rysunków schematycznych i wizualizowanie szeregu możliwych rysunków lub historii, korzystanie z kształtów geometrycznych do tworzenia różnorodnych przedmiotów, wizualizowanie i tworzenie swoich własnych pełnych rysunków w oparciu o schematy oraz niekompletne obrazy. We wszystkich tych zadaniach dzieci powinny udzielać bardzo różnorodnych odpowiedzi, przy czym zachęca się je do dzielenia się swoimi pomysłami, do słuchania innych oraz przedstawiania swoich opinii. Najważniejszą cechą ćwiczeń jest nacisk na zachęcanie dzieci do badania szeregu możliwych rozwiązań dla każdego zadania, zarówno poprzez staranne organizowanie wykorzystywanych materiałów jak i zachęcanie ich do prezentacji kilku pomysłów.

          Są także zorganizowane ćwiczenia wymagające rozwiązywania praktycznych problemów i analizy logicznej. Obejmują one wyszukiwanie błędów na obrazkach, znajdywanie niezgodności, dopasowywanie obrazków pokazujących problemy do obrazków przedstawiających rozwiązania, sprawdzanie nawzajem swoich prac oraz dawanie opinii, układanie kolejności chronologicznej oraz rozumienie szeregu wydarzeń przy pomocy logiki jeżeli/to.

          Wartość tego modułu tematycznego - Gry Rozwijające celowo i systematycznie skupiają się na kluczowych procesach poznawczych symbolizacji, modelowania, analizy logicznej i twórczej ekspresji. W szczególności program ten skupia się na umiejętnościach językowych i komunikacyjnych oraz na pomaganiu dzieciom w koncentrowaniu się, rozpoznawaniu symboli i rozwijaniu umiejętności społecznych i emocjonalnych, jakich potrzebują do współpracy w małych i większych grupach.
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------


           OD BAZGRANIA DO PISANIA...----------------------------------------------------

          Ten program ten pomaga małym dzieciom w rozwinięciu umiejętności, jakich potrzebują zarówno do pisania jak i twórczego wypowiadania się za pośrednictwem sztuki. Otrzymują możliwości rozwoju precyzyjnej kontroli ruchu oraz świadomości przestrzennej, jakiej wymagają oba te zadania. Uczą się, jak wykorzystywać znaki na papierze, modelować plastelinę i tworzyć wizualne modele różnych aspektów rzeczywistości przy pomocy różnorodnych środków ekspresji. Uczą się, jak przedstawiać przedmioty będące w ruchu oraz w stanie spoczynku oraz jak wykorzystywać cechy kontrastujące ciała i mimiki, aby przekazywać różne emocje. Uczą się również, jak korzystać z kolorów do wyrażania emocji i tworzenia kontrastujących nastrojów.


          Program artografii zapewnia stopniowe i systematyczne ramy wspierające rozwój zarówno pisania jak i ekspresji poprzez sztuki plastyczne. Na wczesnym etapie ćwiczenia pozwalają przedstawić nawet bardzo małym dzieciom wykorzystywanie znaków na stronie do oznaczania cech środowiska wizualnego, rozwijać świadomość przestrzenną poprzez zachęcanie dzieci do korzystania z takich znaków oraz wykorzystywania miejsca dostępnego na stronie, jak również do wprowadzania wykorzystania symboli w ciepłych i zimnych kolorach do oznaczania radości lub smutku. Ważną cechą na wczesnym etapie programu jest wykorzystanie ćwiczeń do wzmacniania palców, korzystanie z tablic na pisaki oraz z pisaków do rozwijania pewności siebie oraz korzystanie z pierścieni do pisania, aby zapewnić, że dzieci prawidłowo trzymają ołówki i kredki. Dzieci obserwują zjawiska zanim je narysują, namalują lub wymodelują w plastelinie. Określają elementy wizualne, które są najważniejsze do stworzenia określonej reprezentacji, na przykład zwierzęcia w ruchu lub wyrazu twarzy. Zadania rozwijają zrozumienie symbolicznego stosowania kolorów. Rozmowy i wystawy prac pomagają promować umiejętności komunikowania się, pewność siebie i dumę ze swoich osiągnięć.


          Wartość tego modułu tematycznego - ważną cechą tego etapu programu jest oczekiwanie, że małe dzieci potrafią i mogą uczyć się poprzez obserwowanie tego, jak osoba dorosła działa w sposób złożony i z wykorzystaniem różnych umiejętności. Możliwości ćwiczenia tej umiejętności stanowią doskonałe przygotowanie dla doświadczeń edukacyjnych, z jakimi będą spotykać się dzieci (w znacznie wyższych klasach), gdy przejdą do szkoły.

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          WIZUALNO-PRZESTRZENNY... Ten program pomaga małym dzieciom w rozwijaniu zdolności postrzegania struktury przedmiotów i wizualizowania połączeń istniejących pomiędzy przedmiotami. Jest to wstęp do zrozumienia map i wizualizowania przedmiotów w przestrzeni. Dzieci korzystają z symboli do budowania modeli wizualnych (map, schematów i planów), które reprezentują to, co dzieci widzą oraz do przekazywania swojej wiedzy innym, jak również do wykorzystywania modeli wizualnych do rozwijania kluczowej umiejętności myślenia o tym, co potrafią zobaczyć inni.

          Wiele dorosłych osób, które zwykle są pewne siebie i kompetentne, gdy zostawi się je w nieznanym miejscu z mapą, która ma je doprowadzić do miejsca przeznaczenia, stwierdziłoby, że zadanie to jest zniechęcające, być może nawet niemożliwe. Niektórym trudno jest sporządzić plan swojego mieszkania, co tu mówić o domu nieznanym czy budynku, w którym jest kilka pięter, czy też swojego sąsiedztwa. Ich zdolności wizualno-przestrzenne są niedorozwinięte.

          Gdy nasza zdolność do orientowania się w przestrzeni jest niewystarczająco rozwinięta, trudno jest nam "odczytywać" i tworzyć mapy, schematy i plany. Jednak konsekwencje takiego braku umiejętności są znacznie szersze. Dzieci, które mają problemy z wizualizacją, często mają trudności w uczeniu się geografii, rysunku technicznego, nauk ścisłych i matematyki.

          Program Wizualno-Przestrzenny skupia się na pomaganiu dzieciom w orientowaniu się w przestrzeni, poznawaniu słownictwa koniecznego do zrozumienia i opisywania lokalizacji w przestrzeni (przed, za, z lewej strony, z prawej strony). Dzieci otrzymają możliwość "odczytywania" i tworzenia planów różnych miejsc (części pokoju, całe pomieszczenie, dom, ich szkoła, ogród, sąsiedztwo). Aby to uczynić, dzieci wykorzystują kształty-substytuty, a następnie symbole konwencjonalne, do tworzenia map, schematów i planów. Uczą się o funkcjach modeli wizualnych jako narzędzi do zapisywania dokładnych informacji oraz przekazywania ich innym osobom. Uczą się oznaczać swoją pozycję na takich modelach wizualnych. Zaczynają rozumieć, że to, co widzą, zależy od miejsca, w którym się znajdują oraz kierunku, w którym patrzą. Uczą się, że ta sama zasada ma zastosowanie dla tego, co widzą inne osoby.

          Wartość tego modułu tematycznego - moduł Wizualno-Przestrzenny celowo i systematycznie pomaga dzieciom poznać kluczowe procesy poznawcze. W całym programie nacisk kładziony jest na możliwość odkrywania zastosowania kształtów zastępczych oraz znaków konwencjonalnych i symboli do oznaczania tego, co widzimy. Dzieci otrzymują także możliwość badania tego, w jaki sposób możemy składać takie kształty zastępcze, znaki i symbole, aby zapisywać rzeczywiste relacje przestrzenne w formie planów i map.

          Taki cel sprawia, że moduł Wizualno-Przestrzenny jest szczególnie bogatym źródłem dla rozwoju symbolizacji i modelowania wizualnego. Nauczyciele mogą ponadto odkryć, że moduł Wizualno-Przestrzenny jest szczególnie cennym źródłem, gdyż wspiera niezbędny, acz zaniedbywany aspekt rozwoju kognitywnego.

           


                                                                                                                                                                         CYTOWANE Z:
                                                                                                                                                                           www.kluczdouczeniasie.pl



           









           

    • Kontakty

      • Przedszkole Nr 6 "Pszczółka Maja"
      • tel:614361355 tel/fax:616402420
      • 62-300 Września, ul.Zielonogórska 17 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych