• Program rozwijania percepcji wzrokowej M.Frostig

• PROGRAM ROZWIJANIA PERCEPCJI WZROKOWEJ
          MARIANNE FROSTIG

W GRUPACH DZIECI 4,5,6-LETNICH

Bardzo zależy nam na tym, aby dzieci opuszczające nasze przedszkole miały jak najlepiej rozwinięte zdolności percepcyjne!!! Percepcja wzrokowa jest ważnym aspektem dojrzałości szkolnej dzieci.

Percepcja wzrokowa uczestniczy w niemal wszystkich działaniach człowieka. Odpowiedni poziom rozwoju percepcji wzrokowej umożliwia dziecku naukę czytania, pisania, stosowanie reguł ortografii, wykonywanie zadań arytmetycznych oraz rozwinięcie wszystkich innych umiejętności wymaganych od niego w trakcie nauki szkolnej. Ponieważ program ten pomaga dzieciom przystępującym do nauki czytania i pisania łączymy go z realizacją NATURALNEJ NAUKI JĘZYKA –metody stosowanej w naszym przedszkolu od 1994 roku.

Program „Wzory i obrazki” koncentruje się na 5 aspektach percepcji wzrokowej, które mają największe znaczenie dla rozwoju zdolności uczenia się u dzieci. Są to:

- koordynacja wzrokowo-ruchowa,

- spostrzeganie figury i tła;

- stałość spostrzegania;

- spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni;

- spostrzeganie stosunków przestrzennych.

Dla prawidłowej realizacji programu konieczne jest więc posiadanie przez każde dziecko: 4.5.6- letnie - odpowiedniego
          zeszytu ćwiczeń indywidualnych (DZIECI OTRZYMUJĄ ZESZYTY NA POCZĄTKU ROKU SZKOLNEGO).

W każdym roku szkolnym – w grupie 6-latków - przeprowadzamy za zgodą rodziców (we współpracy z Powiatową Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną)  TEST poziomu rozwoju percepcji wzrokowej u dziecka 6 – letniego ( karty testowe każde dziecko otrzymuje w przedszkolu- dla każdego dziecka - 20 stron z zadaniami rysunkowymi). Rodzice są informowani o wynikach testu (w formie pisemnej).

Jeśli w zakresie rozwoju percepcji wzrokowej dziecka wystąpują jakiekolwiek problemy możliwe jest podjęcie stosownych działań (w postaci dodatkowych ćwiczeń) – także przy pomocy rodziców – jeszcze przed rozpoczęciem przez dziecko nauki w szkole!!!