Gimnastyka korekcyjna
ZAJĘCIA PROWADZI:
PANI mgr HANNA MILCZEWSKA
UCZESTNICY: dzieci z grup: (zakwalifikowane do ćwiczeń)Zajęcia korekcyjne grupowe organizowane przez przedszkole jeden raz w tygodniu, mogą okazać się niewystarczające w eliminacji stwierdzonej wody.
W większości przypadków stanowią za mały bodziec korygujący. Dlatego proponuję Państwu włączenie się do zajęć korekcyjnych poprzez wykonywanie z dzieckiem proponowanych ćwiczeń w domu.
Najlepiej, aby ćwiczenia były wykonywane codziennie. Ćwiczenia należy wykonywać bardzo dokładnie i bez pośpiechu, pamiętając o rytmicznym głębokim oddychaniu (wdech nosem, wydech ustami). Ćwiczyć można w przewietrzonym pokoju, w ogrodzie przy ciepłej bezwietrznej pogodzie, na balkonie, tarasie. Ćwiczenia wykonywać na kocu, czystej podłodze, materacu.
H. Milczewska
WZMACNIANIE MIĘŚNI BRZUCHA
1. Jazda na rowerze
przybory– szarfa lub chustka, mały szalik
Dziecko leży na podłodze na plecach z nogami ugiętymi, stopami opartymi o podłogę i rękoma ułożonymi w „skrzydełka”. Na hasło – JEDZIEMY NA ROWERZE – dziecko unosi nogi i zatacza stopami obszerne kółka, jak przy pedałowaniu na rowerze. Na hasło – ZATRZYMAJ ROWER – wraca do pozycji wyjściowej i chwilę odpoczywa.
czas trwania– około 2 min.
Odmianą może być jazda „rowerem z łańcuchem”. Dziecko palcami jednej stopy trzyma koniec np. chusty, szarfy itp., a palcami drugiej – drugi koniec szarfy. Dziecko stara się tak „pedałować”, aby „nie spadł łańcuch” (szarfa nie wypadła spod palców).
2. Dźwig
przybory– woreczek z grochem lub ryżem o wymiarach 5 x 7 cm
Dziecko siedzi na podłodze z ugiętymi nogami. Dłonie opiera o podłogę za siebie. Tułów wyprostowany, łopatki ściągnięte. Przed nim leży woreczek z grochem. Na hasło – DŹWIG PRACUJE – palcami jednej stopy chwyta woreczek, podnosząc go w górę i prostuje nogę. Następnie odpychając się dłońmi od podłogi wykonuje pełny obrót na pośladkach w miejscu i kładzie woreczek na podłodze. Następnie wykonuje to samo drugą nogą wykonując obrót w przeciwną stronę.
czas trwania– parzysta liczba razy np. 3 x na każdą nogę.
3. Huśtawka
przybory– zbędne
Dziecko siedzi w siadzie prostym (nogi wyprostowane). Tułów wyprostowany, ręce ułożone w „skrzydełka”. Na sygnał wykonuje pad do tyłu, przechodząc do leżenie na plecach z nogami w pionie i wraca do siadu prostego, naśladując ruchy huśtawki. Przez cały czas nogi powinny być wyprostowane i złączone. Kąt między nogami a tułowiem powinien przez cały czas być niezmienny i wynosić ok. 90°.
czas trwania– około 2 min.
4. Gra na bębenku – gra na pianinie
przybory– zbędne
Dziecko siedzi z nogami ugiętymi. Ręce oparte dłońmi o podłogę za sobą. Tułów wyprostowany. Na hasło – GRAMY NA BĘBENKU – dziecko unosi nogi nad podłogą i rytmicznie, lekko uderza piętami o podłogę, jakby grało na bębenku. Na hasło – GRAMY NA PIANINIE – dziecko zgina stopę i dotyka lekko palcami stóp podłogę.
czas trwania– około 2 min.
5. Deska do prasowania
przybory– zbędne
Dziecko znajduje się w klęku prostym, przyciska ręce do tułowia. Na sygnał napinając mięśnie i utrzymując wyprostowany tułów opada w tył, aż do momentu, w którym ma wrażenie, że mógłby upaść – w ten sposób powstaje „deska do prasowania”. Następnie wraca tułowiem do pionu. Tułów powinien być cały czas prosty, brzuch wciągnięty, a ręce przywarte do tułowia. Nie wolno usiąść.
czas trwania– około 2 min.
6. Toczenie piłki po nogach
przybory– piłka gumowa o średnicy 20 cm
Dziecko siedzi na podłodze w siadzie prostym z rękoma opartymi za sobą. Piłka leży na nogach przy stopach. Na sygnał unosi wyprostowane nogi w górę, aby piłka potoczyła się po nogach w stronę bioder. Następnie unosi biodra wykonując podpór tyłem, aby piłka stoczyła się po nogach do stóp. W czasie ćwiczenia piłka nie może spaść z nóg na podłogę.
czas trwania– powtarzanie zadania 5 razy
WZMACNIANIE MIĘŚNI WYSKLEPIAJĄCYCH STOPY
1. Bicie brawa stopami
przybory– zbędne
Dziecko siedzi na podłodze. Kolana ma skręcone na zewnątrz, podeszwy skierowane jedna do drugiej. Na hasło – BIJEMY BRAWO – unosi stopy nad podłogą i uderzając jedna o drugą bije brawo przez 4-8 s. Chwilę odpoczywa powracając do pozycji wyjściowej, następnie powtarza ćwiczenie.
czas trwania– powtórzenia 4-6 razy
2. Zabawa kotka piłeczką
przybory– piłeczka tenisowa
Dziecko siedzi na podłodze w rozkroku, z nogami ugiętymi w kolanach. Przed dzieckiem leży piłka tenisowa. Na sygnał dziecko unosi w górę nogi i stopami bawi się piłeczką (toczy ją między stopami, unosi w górę, popycha).
czas trwania– 1,5 min.
3. Toczenie piłki po ścianie
przybory– piłka o średnicy 20 cm
Dziecko leży przy ścianie na plecach z nogami ugiętymi i stopami opartymi o ścianę. Między ścianą a stopami znajduje się piłka. Na sygnał dziecko toczy piłkę stopami po ścianie w górę i w dół. Piłka nie może upaść na podłogę, nie wolno jej dotykać rękoma.
czas trwania– około 2 min.
4. Podrzyj gazetę
przybory– gazeta
Dziecko staje przed rozłożoną gazetą. Palcami stóp stara się podrzeć gazetę na jak największą liczbę kawałków (nie wolno na gazecie stać). Następnie dziecko podnosi każdy kawałek gazety palcami stopy i podaje rodzicowi (sprząta podartą gazetę).
czas trwania– około 2 min.
5. Rysowanie stopą
przybory– kartka papieru ołówek
Dziecko w siadzie. Przed nim leży kartka. Palcami prawej nogi chwyta ołówek. Rysuje prawą nogą np. domek, drzewo. Następnie zmiana nóg i rysuje kwiatki dookoła domu, chmury, słońce.
czas trwania– około 2 min.
6. Zbieranie skarbów
przybory– kasztany, żołędzie, orzechy włoskie, kamyki, szyszki itp.
Dziecko stoi, na sygnał zbiera rozrzucone na podłodze np. żołędzie i kładzie w wyznaczone miejsce. Rodzic liczy do 20. Następnie przeliczają wspólnie zebrane skarby. Zbierać należy prawą i lewą stopą.
czas trwania– około 2 min.
7. Ułóż figurę ze skakanki
przybory– skakanka, krzesło
Dziecko siedzi na krzesełku z nogami opartymi o podłogę. Przed krzesełkiem leży rozłożona skakanka. Na sygnał układa palcami stóp np. trójkąt, koło. Dziecko stara się unieść skakankę, a nie przesuwać jej po podłodze.
czas trwania– około 2 min.
WZMACNIANIE MIĘŚNI ŚCIĄGAJĄCYCH ŁOPATKI
WZMACNIANIE MIĘŚNI PROSTOWNIKA GRZBIETU ODCINKA PIERSIOWEGO
ROZCIĄGNIĘCIE MIĘŚNI PIERSIOWYCH
1. Pływanie na plecach
przybory– zbędne
Dziecko leży na plecach z wyprostowanymi i złączonymi nogami i rękoma wzdłuż tułowia. Na hasło – PŁYNIEMY NA PLECACH – podnosi równocześnie obie wyprostowane ręce do pionu i opuszcza je na podłogę przy głowie, a następnie przesuwa po podłodze w kierunku tułowia, imitując pływanie żabką na plecach. Po 15-20 s. krótka przerwa z głębokim oddechem (wdech nosem, wydech ustami) powtarzanie ćwiczeń.
czas trwania– około 2 min.
2. Lot samolotu
przybory– zbędne
Dziecko leży na brzuchu z dłońmi pod brodą. Nogi ma wyprostowane i złączone. Na hasło – SAMOLOT LECI – przenosi wyprostowane ręce w bok i unosi je jak najwyżej, unosząc jednocześnie głowę. W tym czasie unoszone są nisko wyprostowane nogi. Po wytrzymaniu w takiej pozycji 3-6 s. opuszcza ręce i nogi, wraca do pozycji wyjściowej. Po odpoczynku ponownie wykonuje ćwiczenie. Błędem w ćwiczeniu będzie: oderwanie klatki piersiowej od podłogi, oparcie głowy o podłogę, niesymetryczne ułożenie rąk, wysokie uniesienie nóg.
czas trwania– około 2 min.
3. Pokaż sufit
przybory– zbędne
Dziecko w klęku podpartym. Na hasło – POKAŻ SUFIT – dziecko odrywa prawą rękę od podłogi przenosi ją bokiem w górę pokazując sufit. Po pokazaniu ręka powraca do pozycji wyjściowej. Następnie drugą ręką pokazuje sufit.
czas trwania– około 1 min.
4. Dalekie ślizgi
przybory– mały kocyk, lub ręcznik
Dziecko leży na brzuchu przy ścianie na kocyku, przytrzymując dłońmi brzeg kocyka. Nogi ma ugięte, w rozkroku – jak u żaby, oparte stopami o ścianę tuż przy podłodze. Na sygnał odepchnięciem od ściany stara się wykonać jak najdłuższy ślizg. Błędem w wykonaniu ćwiczenia jest: oparcie stóp o ścianę wysoko nad podłogą, puszczenie brzegu kocyka, oparcie rąk o podłogę.
czas trwania– 3-4 razy
5. Zdmuchnij świeczkę
przybory– zbędne
Dziecko w siadzie skrzyżnym z rękami ułożonymi w „skrzydełka”, dłonie zaciśnięte w pięść, a jeden palec wyprostowany i skierowany do góry jest „zapaloną świeczką”. Na hasło – ZDMUCHNIJ ŚWIECZKĘ – dziecko skręca tułów obracając głowę w lewo i „zdmuchuje” świeczkę (dmucha mocno na palec). Następnie skręca głowę w prawo i „zdmuchuje” drugą „świeczkę’. Należy zwracać uwagę na długi wydmuch.
czas trwania– około 2 min.
6. Samolot – rakieta – odrzutowiec
przybory– zbędne
Dziecko leży na podłodze na brzuchu z nogami wyprostowanymi i złączonymi. Na hasło –SAMOLOT – unosi wyprostowane ręce w bok. Na hasło – RAKIETA - przenosi ręce w przód, a na hasło – ODRZUTOWIEC – przenosi ręce skośnie w tył. Przez cały czas ręce są uniesione nad podłogą.
czas trwania– około 2 min.
KOLANA KOŚLAWE
1. Leżenie przodem, ręce pod czołem – „nożyce pionowe”” – ruch nóg z maksymalnym wyprostem kończyn dolnych.
2. Siad skrzyżny, dłonie na kolanach – spychanie kolan w dół.
3. Siad skrzyżny, ręce w bok lub na karku – przejście do stania bez pomocy rąk.
4. Leżenie tyłem nogi w rozkroku, współćwiczący (rodzic) staje w rozkroku tak, aby jego kończyny dolne były po stronie zewnętrznej – próba powiększenia rozkroku przez ćwiczącego.
KOLANA SZPOTAWE
1. Siad, nogi wyprostowane, kostki przyśrodkowe złączone, uniesienie nóg z maksymalnym napięciem mięśni po wewnętrznej stronie ud.
2. Leżenie przodem, między stopami piłka – uniesienie prostych nóg w górę.
3. Siad prosty rozkroczny - współćwiczący (rodzic) staje w niewielkim rozkroku tak, że kończyny dolne dziecka znajdują się po stronie zewnętrznej rodzica – przywodzenie kończyn dolnych przez dziecko.
4. Przeciwwskazany siad skrzyżny.