• Historia Przedszkola

        •  



          Z okazji 20-lecia istnienia naszego przedszkola - w 2005 roku -powstała monografia,
          w której udokumentowano wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia przedszkola.

                                                                 
            „Historia to świadek czasów,

                                                                                                                                                                                      światło prawdy, żywa pamięć,

                                                                                                                                                                                      mistrzyni życia, zwiastunka przyszłości”

                                                                                                                                                                                                                                                          Liwiusz

          Powstanie przedszkola

          W 1983 roku Urząd Miasta i Gminy we Wrześni, mając do dyspozycji działkę o powierzchni 0,6895 ha, położoną we Wrześni przy ulicy Fromborskiej, podjął decyzję o przekazaniu jej ZEAS-owi we Wrześni. Teren ten został przekazany nieodpłatnie, na czas nieograniczony z przeznaczeniem pod budowę nowego przedszkola.

          Decyzję o budowie przedszkola zatwierdziło Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu. Przystąpiono do wstępnej procedury sporządzania i kompletowania dokumentacji.

          Przedszkole miało być typowym budynkiem jednokondygnacyjnym tzw. typu C/40M.

          Głównym wykonawcą budowy zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego we Wrześni.

          Pierwsze prace rozpoczęto 6 lutego 1984 roku., a etap wstępny – stan surowy obiektu został zakończony 30 maja 1984 roku.

          Zamówiono i zakupiono elementy drewnopochodne na dalszą budowę przedszkola. Były to typowe elementy typu C-40 dla przedszkola 4-oddziałowego wykonane przez Zakłady Stolarki Budowlanej „SKOLBUD” z Ciechanowa. Montaż gotowych płyt nastąpił w roku 1984. Tak powstał budynek parterowy, częściowo podpiwniczony.

          Po zakończonej budowie ogrodzony teren obejmował obszar o powierzchni 6780 m².

          Stan surowy to dopiero połowa sukcesu. Potem nastąpił bardzo żmudny okres wykończeniowy obiektu. Pomimo wielu trudności z uzyskaniem odpowiednich materiałów prace wykończeniowe postępowały w zadziwiająco szybkim tempie.

          To dzięki wielu wrzesińskim firmom i rzemieślnikom budynek uzyskał wewnątrz tak estetyczny wygląd. W końcowym efekcie powierzchnia całkowita zabudowy wyniosła 1129,5 m², kubatura całego budynku – 42590 m3, a powierzchnia użytkowa 969,4 m².

          Budynek był gotowy do dalszego zagospodarowywania.

          Teraz nastąpił gorący okres wyposażania przedszkola w niezbędne meble, sprzęty, urządzenia, pomoce dydaktyczne itp. Było to w gestii ówczesnego ZEAS-u.

          Wyposażenie przedszkola to nie wszystko. Budynek przedszkola powstał przecież dla dzieci.

          Pierwszym dyrektorem przedszkola została pani mgr Danuta Grodzka. To ona czuwała nad wszystkimi pracami w budynku.

          Ogłoszono nabór dzieci do nowego przedszkola. Zainteresowanie ze strony rodziców było ogromne. Do przedszkola przyjęto w pierwszym roku 125 dzieci. To duża liczba jak na przedszkole 4-oddziałowe.

          Nadszedł czas na skompletowanie personelu pedagogicznego i obsługi.

          Pierwsi pracownicy to:

          Nauczycielki: p. Ewa Bernat, p. Anna Stróżyk, p. Marzena Wydrzyńska, p. Izabela Rozum, p. Anna Tyrakowska, p. Dorota Karbowiak, p. Ewa Wiśniewska, p. Maria Kosińska.

          Pomoce nauczycielek: p. Zofia Graczyk, p. Anna Ignaszak, p. Jolanta Tabaczka.

          Woźne oddziałowe: p. Maria Jackowska, p. Gabriela Michalska, p. Franciszka Woźniak, p. Danuta Szcześniak.

          Kucharki: p. Mirosława Fimiak, pomoce – p. Kazimiera Żelek, p. Maria Matuszak, p. Krystyna Głowacka .

          Intendent: p. Elżbieta Wesołek.

          Dozorca: p. Kazimierz Woźniak.

          Budynek był gotowy, dzieci przyjęte, personel skompletowany i gotowy do pracy. Należało teraz zadbać o to, aby wystrój sal, korytarzy zachęcał dzieci do pobytu w przedszkolu. Właśnie o to zatroszczył się cały nowy personel przedszkola, jeszcze przed pierwszym, oficjalnym dniem pracy.

          Przyszedł wreszcie ten oczekiwany dzień – 2 września 1985 roku. Wszyscy pracownicy niecierpliwie czekali na pierwsze dzieci. Jako pierwszy progi przedszkola przestąpił Marek Michałowski. Ten dzień będą pamiętali wszyscy – dzieci, ich rodzice i pracownicy przedszkola.

          Prace adaptacyjne nie zakończyły się z dniem uruchomienia przedszkola. Nie wszystko było jeszcze „zapięte na ostatni guzik”. Ciągłe sprawdzanie różnych instalacji, urządzeń, wizyty osób odpowiedzialnych za budowę przedszkola, mnóstwo papierów, dokumentów, pism, podpisów itp.

          W tym czasie dzieci przychodziły na zajęcia w przedszkolu, a prace związane z estetycznym wykończeniem hollu głównego, korytarza przy głównym wejściu trwały nadal, głównie popołudniami. Wykończenia budynku mogło pozazdrościć niejedno przedszkole: nowe meble, wykładziny, piękne łazienki (osobne dla każdej sali pobytu dzieci), sala gimnastyczna, przestronny holl z dużą ilością kwiatów – wszystko piękne, nowe, pachnące.

          W przedszkolu zaczęła działać Liga Kobiet Polskich, udzielając wielu porad, organizując prelekcje, odczyty, różnorodne kursy. Utworzyło się też ognisko Związku Nauczycielstwa Polskiego skupiające niemal wszystkich pracowników przedszkola.

          Teraz to brzmi niewiarygodnie, ale wielkim osiągnięciem i niezwykłą pomocą był zakup nowego wózka do przywożenia zakupów oraz roweru.

          Przedszkole wzbogaciło się też o wózki do przewożenia posiłków i naczyń.

          W pomieszczeniach obok sal założono stojaki na leżaki, półki na pościel.

          Na placu przedszkolnym zamontowano część metalowych elementów do zabaw i ćwiczeń, cztery piaskownice.

          W przedszkolu zaczęła działać służba zdrowia. Nad zdrowiem przedszkolaków czuwał lekarz p. Henryk  Stelmaszak i pielęgniarka p. Jolanta Budzyńska.

          Teraz, gdy wszystko było już gotowe, nastąpiła tak dawno oczekiwana chwila – uroczyste otwarcie Przedszkola nr 6.

          Zaproszono wszystkich znaczących gości: przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy, Wydziału Oświaty i Wychowania itp. Przybyły też delegacje dzieci z wrzesińskich przedszkoli:  nr 1, 2, 3, 4 i 5 oraz rodzice przedszkolaków.

          Dzieci przedszkolne przygotowały swój program artystyczny, który zadedykowały przybyłym gościom. „Przecięcia wstęgi” dokonał p. Jan Maćkowiakp. Kazimierz Maciejewski. Wszyscy goście zwiedzili cały obiekt – zachwytom nie było końca.

          Uroczyste otwarcie Przedszkola nr 6 zakończyło jakże ważny etap pracy przedszkola.

          Nadchodzący rok szkolny był rokiem rekordowym pod względem liczby zgłoszonych dzieci. Przyjęto 156 przedszkolaków. To ogromna liczba jak na pięciooddziałowe przedszkole. Plac zabaw był już gotowy – głównie dzięki rodzicom, żołnierzom z JW we Wrześni oraz pracownikom przedszkola.

          Dzieci mogły już korzystać z „Krainy Baśni”. Sale przedszkolne wzbogaciły się o zabawki, które przekazały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrześni po ogłoszonej na szeroką skalę zbiórce. Wiele zabawek podarowali rodzice przedszkolaków.

           W ciągu całego roku szkolnego nie zapomniano jednak o wszystkich ważnych świętach i uroczystościach.

          O tym jak ważna jest edukacja przedszkolna mogli dowiedzieć się rodzice uczestnicząc w regularnie organizowanych zajęciach otwartych.

           Kończył się czwarty rok działalności przedszkola. Do tej pory przedszkole nie miało żadnej nazwy. Przyszedł czas, aby to zmienić. Decyzja zapadła. Przedszkole będzie miało swoją „patronkę” Pszczółkę Maję.

                                                                                                              
           
          W początkowych latach działalności przedszkola w TV emitowany był animowany serial dla dzieci, który bił rekordy oglądalności przez najmłodszych widzów. Serial oparty był na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa. Opowiadał o Mai, małej pszczółce, pracowitej, obdarzonej wielkim sercem. Przyjacielem Mai był Gucio – zupełne przeciwieństwo Mai – leniwy   i samolubny. To właśnie Maja dzięki nieustannym zabiegom dążyła do naprawienia jego niezbyt dobrego charakteru. Kolejne odcinki bajki przemycały w bardzo umiejętny sposób wiele wiedzy przyrodniczej niezbędnej przedszkolakom. Serial otrzymał piękną oprawę muzyczną, której główny temat – piosenka „Pszczółka Maja” śpiewana przez Zbigniewa Wodeckiego – często gościł na antenie radiowej i telewizyjnej.

          Przygotowanie uroczystości nadania imienia to wielki wkład pracy dzieci, ich rodziców i wszystkich pracowników przedszkola.

          20 czerwca 1989 roku to do dzisiaj szczególny dzień. Na tę uroczystość przybyli przedstawiciele władz, delegacje z innych wrzesińskich przedszkoli, rodzice i wielu ciekawych wydarzenia mieszkańców osiedla.

          W kalendarzu przedszkolnym na stałe zapisały się święta: policjanta, strażaka, żołnierza, nauczyciela; babć, dziadków, mam, tatusiów, dzieci, kobiet, sportu, wizyty Mikołaja w przedszkolu, zakończenia roku przedszkolnego, balik noworoczny oraz udział dzieci w różnych przedstawieniach zarówno w Domu Kultury jak i w przedszkolu.

          W sierpniu 1991 roku na emeryturę przechodzi pani dyrektor Danuta Grodzka, która tę funkcję pełniła od momentu powstania przedszkola. Konkurs na nowego dyrektora wygrała pani mgr Zdzisława Malewska i pełniła tę funkcję przez dwa lata.  1 września 1993 roku dyrektorem przedszkola została pani mgr Wiesława Filipiak, która pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

          Rok 1994 to bardzo ważny rok w życiu przedszkola.

          Tego roku wiosną p. Beata Radziej przy pomocy p. Leszka Rzejaka prezentuje w przedszkolu nowy model pracy z dziećmi. Jest to Naturalna Nauka Języka.

          Metoda ta opiera się na wspomaganiu indywidualnego rozwoju dziecka, poprzez wykorzystanie jego inicjatywy, aktywności twórczej i chęci poznania nowego. Dzięki tej metodzie dziecko w sposób bezstresowy wchodzi w świat ludzi czytających i piszących.

          Taki model pracy z dzieckiem został w pełni zaakceptowany przez wszystkich nauczycieli przedszkola, pomimo zmiany organizacji pracy, znacznie większego nakładu pracy i zaangażowania.  Dodatkowym bodźcem do podjęcia tego wyzwania było to, ze dzieci kończące edukację przedszkolną w tzw. „zerówce” mogły wspólnie kontynuować naukę w klasie pierwszej na poziomie odpowiadającym ich wiedzy i umiejętnościom.

          Nawiązaliśmy współpracę z wydawnictwem APPELCROSS. Naturalna Nauka Języka została wprowadzona jako innowacja pedagogiczna.

          20 kwietnia 1994 roku mieliśmy niepowtarzalną okazję spotkania się z panem Brianem Cuttingiem z Nowej Zelandii, twórcą tej metody oraz dyrektorem edukacyjnym jednego z największych na świecie wydawnictw SUNSHINE. Pan Cutting przyjechał wraz z małżonką Jillian Cutting – autorką większości książek ze „Słonecznej Biblioteki” czytanych przez dzieci i wykorzystywanych w tej metodzie.

          To wydarzenie rozpoczęło cały szereg wizyt, odwiedzin bardziej i mniej oficjalnych, szkoleń, kursów itp. Niewątpliwie należy tu wspomnieć o wizycie pani Grażyny Ziółkowskiej Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, przedstawicieli Hrabstwa Nottingham, ówczesnego Burmistrza Wrześni pana Celestyna Bachorza, delegacji z Ramso z Danii, wizytatorów z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, pani Barbary Pomorskiej – honorowego Konsula of New Zealand In the Republic of Poland, pani Elżbiety Czerwińskiej doradcy metodycznego z Warszawy, pana Bronisława Rocławskiego twórcy nowej metody nauki czytania i pisania dla dzieci w wieku przedszkolnym, pani Pameli Hutchinson konsultanta SUNSCHINE BOOKS na Europę Zachodnią z siedzibą w Wielkiej Brytanii, pani Ireny Chrzanowskiej , pani Ewy Niezgody i pani Maryli Wójcik przedstawicielek WSiP. Do 2005 roku gościliśmy w naszym przedszkolu ponad 1500 osób.

          W latach 1994-2005 w przedszkolu regularnie odbywały się liczne zajęcia pokazowe dla zainteresowanych dyrektorów szkół i przedszkoli oraz nauczycieli z przyległych gmin a także z wielu odległych zakątków Polski. W zajęciach otwartych uczestniczyli też wielokrotnie rodzice przedszkolaków, studenci uczelni pedagogicznych, uczniowie szkół w Niemczech i Wrześni.

          W latach 1996 - 1999 w przedszkolu odbywały się także szkolenia z zakresu realizacji modelu naturalnego, które prowadziła /i prowadzi do dnia dzisiejszego/ dyrektor Wiesława Filipiak. Uczestniczyło w nich ok. 600 osób.

          Naturalna Nauka Języka była swoistym novum nie tylko w naszej gminie. Wszyscy odwiedzający przedszkole goście byli pełni zachwytu nad umiejętnościami dzieci i wkładem pracy nauczycieli.

          Dla potrzeb prawidłowej organizacji pracy dydaktycznej przedszkola pani Arleta Nowak /starszy wizytator K.O./ i pani Wiesława Filipiak napisały program autorski „MODEL NATURALNEJ NAUKI JĘZYKA – PROGRAM WYCHOWANIA W PRZEDSZKOLU”, który został zarejestrowany w ewidencji Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

          Aby spopularyzować pracę naszego przedszkola w Polsce i na świecie zostały zrealizowane dwa filmy edukacyjne, które były jednocześnie wizytówką wydawnictwa APPELCROSS. Drugi film „The Wendy Pye Group – SUNSHINE ONLINE” był pokazywany między innymi na światowych targach książki we Frankfurcie i w Bolonii. Przedszkole nr 6 we Wrześni znalazło się obok placówek z USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Afryki, Nowej Zelandii, Azji.

          Mogłoby się wydawać, ze wprowadzenie i realizacja modelu naturalnego zdominuje pracę wychowawczo-dydaktyczną w przedszkolu. Jednakże coroczne uroczystości, udział dzieci  w organizowanych przedstawieniach w przedszkolu i poza nim, wyjazdy na wycieczki, świadczą o tym, ze pobyt dzieci w przedszkolu jest coraz bardziej atrakcyjny.

          Dzieci stały się częstymi gośćmi Teatru w Gnieźnie i Poznaniu, zwiedziły okolice: Swarzędz, Uzarzewo, Czerniejewo, Jezierska, Poznań (a w nim: ZOO, Palmiarnię, Stary Rynek, Maltę, Plac Zabaw, Dynamix itp.).

          Tradycją przedszkola stały się wspólne wyjazdy dzieci z rodzicami z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca.

           Imprezy karnawałowe coraz częściej uświetniane są przez zespoły muzyczne, iluzjonistów, klownów itp.

          Przedszkole słynie też z aukcji różnorodnych gipsowych ozdób- organizowanych corocznie (dochód z aukcji przeznaczany jest na wyjazdy dzieci).

           Przedszkolaki regularnie biorą udział w przeglądach artystycznych.

            Dwukrotnie podczas wizytacji naszej Parafii p.w. Św. Kazimierza Królewicza mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu władze kościelne – arcybiskupa Henryka Muszyńskiego i biskupa Bogdana Wojtusia. Te niezwykłe wydarzenia na długo zapadną w pamięci przedszkolaków i pracowników przedszkola.

          Dzieci ze swoimi wychowawcami chętnie włączają się w akcje zbierania żywności i zabawek dla najuboższych rodzin z naszej parafii, zbierania karmy dla psów w schronisku itp. Przedszkole włączyło się również w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” pod bardziej rodzimym hasłem „Cała Września czyta dzieciom”.

          O tym - jak bardzo przedszkole tętni aktywnym życiem świadczy kronika (obecnie dokumentowana na CD), choć i tak nie wszystkie ciekawe wydarzenia zostały tam ujęte...

           

                                                                                                                                                                                            

    • Kontakty

      • Przedszkole Nr 6 "Pszczółka Maja"
      • tel:614361355 tel/fax:616402420
      • 62-300 Września, ul.Zielonogórska 17 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych